Jubileusz SOSW nr 2 w Gnieźnie.

16 grudnia 2016r. miało miejsce niecodzienne wydarzenie – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Gnieźnie świętował swój potrójny jubileusz: 65-lecie powstania Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej, 45- lecie powołania Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 i 30-  lecie nadania Ośrodkowi sztandaru.  Ta kumulacja jubileuszy wymagała odpowiedniej oprawy, o którą zadbano ze szczególną starannością.  Społeczność Ośrodka świętowanie rozpoczęła od uroczystej mszy świętej sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej przez ks. Kanonika  Jana Kasprowicza. Następnie wszyscy wraz z zaproszonymi gośćmi, byłymi dyrektorami, emerytowanymi nauczycielami i absolwentami udali się do Auli I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbyła się główna uroczystość jubileuszowa. Uroczystość uświetniły przemówienia dostojnych gości oraz prezentacje talentów uczniów i nauczycieli. Podczas Gali Jubileuszowej została przedstawiona historia szkoły oraz jej współczesność.  Obchody jubileuszowe zakończyło otwarcie wystawy „ Z biegiem lat, z biegiem dni – historia Ośrodka w obrazach” przygotowanej przez Arletę Królak i Rafała Gawałkiewicza w budynku Ośrodka.
Historia szkolnictwa specjalnego w Gnieźnie sięga roku 1925, kiedy to przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 utworzony został pierwszy oddział specjalny. W roku 1937 powołano Publiczną szkołę Podstawową nr 7, która zajmowała się kształceniem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W przyszłym roku mija więc 80 lat od powstania pierwszej w Gnieźnie szkoły specjalnej, o czym również wspomniano podczas jubileuszu. Z początkiem roku szkolnego 1950—51 zorganizowana została Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna dla absolwentów szkoły podstawowej specjalnej. Kierownikiem nowej szkoły został mianowany Roman Poliński. Dzięki jego zaangażowaniu w roku 1969 powstał kompleks budynków przy ul. Powstańców Wlkp. 16 – dzisiejsza siedziba SOSW nr 2. 18 grudnia 1971 roku zmieniono statut Zasadniczej Szkoły Zawodowej i powołano Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, który w roku następnym został oznaczony numerem 2. 23 maja 1986 r. placówka otrzymała sztandar.
Dziś Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Gnieźnie jest prężnie działająca placówką, która swoja opieką obejmuje dzieci  i młodzież od momentu stwierdzenia niepełnosprawności ( Wczesne Wspomaganie Rozwoju Małego Dziecka) aż do uzyskania kwalifikacji zawodowych. To kompleksowe działanie sprawia, że absolwenci placówki są w pełni ukształtowanymi młodymi ludźmi, którzy doskonale radzą sobie w niełatwej rzeczywistości. Potwierdzeniem tego była obecność na gali jednego z absolwentów SOSW nr 2, pana Roberta Wittke, który jest zdobywcą brązowego medalu olimpijskiego w koszykówce na Paraolimpiadzie w Sydney.

Szkolne jubileusze kryją w sobie wielką siłę. Jest nią przywiązanie do szkoły, koleżanek, kolegów i nauczycieli. To jednocześnie okazja do spotkań po latach, do refleksji i wspomnień. Dyrekcja SOSW nr 2 wyraża wielką wdzięczność i składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w tym szczególnie ważnym dla Ośrodka dniu: władzom samorządowym, oświatowym, kościelnym, wszystkim przyjaciołom i sprzymierzeńcom szkoły.

Fatal error: Class 'KalturaConfiguration' not found in /home/soswgnie/domains/sosw2.gniezno.pl/public_html/sites/all/modules/kaltura/kaltura_client/kaltura_helpers.php on line 152