Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W roku 2016 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2 w Gnieźnie zakwalifikował się do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W terminie do 20 listopada 2015r. Pani Dyrektor złożyła wniosek do organu prowadzącego na dofinansowanie w ramach NPRCz. Udało się otrzymaliśmy dotację na zakup książek w wysokości 15 000 zł.
Szkołę do programu zgłaszała Dyrekcja, więc jest to program "szkolny" a nie "biblioteczny". W dodatku w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie programu jest napisane, że za wszystko odpowiada organ prowadzący. (Rozporządzenie Rady Ministrówz dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacjiPriorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych).
• Zasięgnąć opinii rodziców i samorządu uczniowskiego przy zakupie książek.
• Podjąć współpracę z biblioteką publiczną lub pedagogiczną, obejmującą:
– planowanie zakupów książek,
– wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo.
• Zorganizować w ciągu roku szkolnego co najmniej jedno wydarzenie promujące czytelnictwo z udziałem uczniów.
• Uwzględnić tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
• Zrealizować co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
• Dostosować organizację pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.
• Uwzględnić potrzeby uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.
Do połowy grudnia 2016 roku trzeba złożyć sprawozdanie do organu prowadzącego szkołę. W sprawozdaniu z imprez trzeba podać tytuły imprez, daty, dla kogo i ewentualnie ile osób wzięło udział. Tak samo z konkursami czy projektami.
Urząd może skontrolować dokumentację. Można założyć teczkę z przekładkami na poszczególne wymagania (tak jak na dyplomowanie) i wkładać opisy imprez, scenariusze, zaproszenia, dyplomy, list do rodziców i może jakieś zdjęcia . Na początku oczywiście wniosek i pismo z urzędu o konieczności realizowania wymienionych w nim wymagań.
